O Nas

O Górskiej Wiosce
Edukacyjnej

Jesteśmy grupą inicjatywną Górska Wioska Edukacyjna działającą przy Stowarzyszeniu Rozwoju Podtatrza. Tworzą ją rodzice, dla których ważne są idee rodzicielstwa bliskości, edukacji naturalnej, Porozumienia bez Przemocy (NVC) oraz wychowania blisko natury. Połączył nas wspólny cel – założenie i prowadzenie placówki edukacyjnej opartej na tych wartościach.

Naszą misją jest działalność w społeczności Podtatrza polegająca na tworzeniu bezpiecznej przestrzeni emocjonalnej i fizycznej dla indywidualnego rozwoju człowieka, w bliskości z naturą oraz z dbałością o relacje z otoczeniem.

Dlaczego nazwaliśmy się Wioską? Ponieważ chcemy razem z dziećmi, rodzicami, sąsiadami, osobami starszymi i nauczycielami tworzyć zaangażowaną, wzajemnie wspierającą się społeczność. Członkowie Górskiej Wioski współpracują ze sobą, aktywnie włączają się w jej funkcjonowanie i biorą za nią odpowiedzialność, by razem dbać o wspólne dobro.

Działamy w trzech obszarach: edukacji, natury i relacji. Stwarzamy warunki do naturalnego rozwoju, odkrywania własnego piękna i uzdolnień oraz wspieramy w odnalezieniu swojego miejsca w świecie. Promujemy życie w harmonii z naturą, świadome budowanie z nią relacji i doświadczanie bycia jej integralną częścią. Ważne jest dla nas aby bycie autentycznym, wzajemny szacunek oraz komunikacja oparta na empatii były podstawą funkcjonowania społeczności.

Jako instytucja pragniemy zrzeszać osoby działające w podobnym nurcie oferując nasze zaplecze lokalowe, promocyjne i wsparcie merytoryczne. Ponadto Górska Wioska jest też fizycznym miejscem, centrum edukacyjnym, w którym odbywają się warsztaty, szkolenia i zajęcia szkolne.

Mamy wieloletnią praktykę w różnych działalnościach związanych z szeroko rozumianą edukacją. Są wśród nas nauczyciele, pedagodzy, edukatorzy warsztatowi i szkoleniowcy, którzy na bieżąco rozwijają swoje umiejętności i poszerzają wiedzę. Mamy doświadczenie w prowadzeniu placówek przedszkolnych (Integracyjne Przedszkole „Górolicki”) oraz szkolnych.

 O naszych działaniach i realizowanych projektach przeczytasz w zakładce „Działalność”.
 

Poniżej przedstawimy poszczególne osoby, które założyły i prowadzą Górską Wioskę Edukacyjną. Wioska to wspólnota, drużyna, którą tworzą ludzie wnosząc do niej siebie, swój zapał, swoje umiejętności i doświadczenie. 

Kto jest kim w Górskiej Wiosce? Poznajmy się bliżej.

 

Anna Hornowska

Z wykształcenia jestem fizjoterapeutką, z pasji przewodniczką tatrzańską, żoną Jana, mamą Antoniego.

Kocham wszystko co naturalne, leśne, empatyczne i bliskościowe. Wspinam się, jeżdżę na rowerze, a zimą szukam przygód na nartach, bo w ciągłym ruchu czuję się najlepiej.

Dzieci są dla mnie inspiracją. Świat widziany ich oczami uczy mnie uważności i zachwytu każdego dnia. Marzenie o miejscu, w którym każdy jest ważny taki jaki jest pchnęło mnie do tego by zainicjować założenie szkoły.

W Górskiej Wiosce odpowiadam za organizację, spójność naszych działań i wycieczki terenowe.

 

Monika Śliwińska

Zielarka i fitoterapeutka, geografka, przewodniczka tatrzańska, pedagożka, prywatnie żona i mama

Fascynuje mnie na jak wiele sposobów można budować relacje z otaczającą naturą. Dla mnie od kiedy pamiętam był to ruch w naturze, zdobywanie wiedzy o funkcjonowaniu świata przyrody, a od kilku lat korzystanie z właściwości dzikich roślin w życiu codziennym. Lubię podróże, biwaki pod namiotem, kąpiele w górskich rzekach, najbardziej w towarzystwie. Cenię też spokojny odpoczynek, z dobrą książką i gorącą herbatą w kubku.

Do współtworzenia Górskiej Wioski zaprowadziły mnie poszukiwania wspierającej formy edukacji dla moich dzieci. W Wiosce, oprócz zaangażowania w organizację, prowadzę zajęcia przyrodnicze uzupełniając je o wiedzę zielarską oraz zajmuję się prowadzeniem profili społecznościowych i strony internetowej. 

O moich zainteresowaniach i działalności zawodowej piszę w mediach społecznościowych na profilu GÓRY i ZIOŁA.

 

Joanna Wojciechowska

Cześć tu Asia,

Jestem żoną Ariela, mamą Mai, Jagody i bobasa w brzuchu, dziewczyną z Mazur, która pokochała narciarstwo i przeprowadziła się 15 lat temu do Zakopanego, by dzielić się pasją jazdy na nartach.

Ukończyłam AWF w Krakowie na kierunku turystyka i rekreacja. Od zawsze związana jestem z aktywnym wypoczynkiem i organizacją czasu wolnego. Moją pasja jest praca z dziećmi jako instruktor narciarstwa, pilot wycieczek, ekoedukatorka, twórca programów animacyjnych i zabaw.

W życiu stawiam na miłość. Miłość do Boga, siebie, rodziny, drugiego człowieka i natury. Uwielbiam przygody, radość i dziecięcy sposób patrzenia na świat.

Kiedyś usłyszałam zdanie w swojej głowie  „Życie to zabawa w teraźniejszość” – dzisiaj również jest mi bliskie, mówi mi o dziecięcej radości i odwadze doświadczania i przeżywania życia każdego dnia.

Jednym z moich darów jest kreatywność. Rodzące się pomysły realizuje tworząc markę HURA GÓRA  – leśne przygody pod Tatrami, gdzie zapraszam do wspólnego spędzania czasu w naturze. Organizuję leśne wyprawy, warsztaty i animacje, zabawy o tematyce górskiej, ekologicznej oraz coroczną imprezę Górski Dzień Błota.

Ach i czasami siadam do maszyny i szyje Zaśki – rzepy do nart. 

Górska Wioska Edukacyjna to moje spełnienie marzenia o stworzeniu przyjaznej przestrzeni wspólnoty w której można odkrywać i rozwijać indywidualne dary i talenty.

 

Anna Lis 

Prowadzę grupy wsparcia, wspieram mediacją trudne rozmowy i zapraszam do warsztatów gdzie ćwiczymy komunikację, która buduje satysfakcjonujące relacje.

W swojej pracy korzystam najczęściej z narzędzi Porozumienia bez Przemocy, idei rodzicielstwa bliskości i aktualnej wiedzy o układzie nerwowym.

Pochodzę z Warszawy, od 3 lat mieszkam w Zakopanem, gdzie zdobywam sprawność gaździny – prowadzę pensjonat Apartamenty u Bułecki. Jestem partnerką i mamą, lubię śmiech i ruch w różnorodnych formach. Uwielbiam zwiedzać, napędza mnie słońce. Odpoczywam i reguluję się w naturze, czytając książki lub zwyczajnie spędzając czas ze swoim ludzkim stadem.

Z dziewczynami, z którymi stworzyłyśmy Górską Wioskę poznałam się szukając właśnie takiego stada, po przeprowadzce na Podhale. Brakowało mi bliskich relacji, własnego plemienia, w którym mamy podobne wartości i spojrzenie na świat i ludzi. Razem postanowiłyśmy budować metaforyczną wioskę – miejsce ludzi, dużych i małych, gdzie można prawdziwie przynależeć.

 

Justyna Zabrzewska 

Jestem nauczycielką przedszkolną i wczesnoszkolną z językiem angielskim oraz nauczycielką muzyki i plastyki. Zwolenniczką edukacji alternatywnej i nauki przez doświadczanie.

W swojej pracy stawiam na kreatywność i poszukiwania. Inspiruję się przyrodą oraz naturą i to one są dla mnie przestrzenią do kreowania wyzwań edukacyjnych. Tworzenie relacji jest dla mnie podstawą procesów edukacyjnych, dlatego bliskie mi są porozumienie bez przemocy oraz rodzicielstwo bliskości.

Prywatnie jestem mamą nastolatki, a w wolnych chwilach zatapiam się w glinie i tworzę.

 

Krystyna Zabrzewska 

Jestem emerytowaną nauczycielką z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu małą szkołą. 

Z pasją działam w organizacjach pozarządowych. W 2008 roku zainicjowałam działalność  Stowarzyszenie Rozwoju Podtatrza którego jestem prezesem. Chętnie podejmuję coraz to nowe wyzwania, aktywnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczę w życiu społecznym.

Cenię sobie kontakty z ludźmi, pozytywne relacje, które mnie napędzają do aktywności. Czerpię radość z emocji związanych z poznawaniem i nabywaniem nowych kompetencji, które stymulują rozwój. Jest mi bliska formuła społeczności otwartej na zmiany, wzajemnego poszanowania i akceptacji.

Angażuje mnie potrzeba poszukiwania nowych rozwiązań, która wyzwala pokłady pozytywnych emocji, satysfakcji z tego co robię oraz poczucie sprawczości działania dla dobra innych.

Chcę uczestniczyć w procesie wprowadzania nowych trendów i metod nauczania w bliskości z przyrodą, tworzenia przyjaznych warunków do aktywności wielorakich zarówno dzieci jak również dorosłych. Zatem inicjatywa Górska Wioska Edukacyjna działająca w ramach Stowarzyszenia Rozwoju Podtatrza  jest dla mnie kolejnym wyzwaniem, szansą na wykorzystanie doświadczenia w nowej formule zgodnej z potrzebami, budzi pozytywne emocje działania.