Relacja z warsztatów 21. maja

W zeszłą sobotę zaprosiliśmy Was na pierwsze spotkanie z cyklu „Bliżej siebie, bliżej natury”. Spędziliśmy popołudnie na warsztatach o rodzicielstwie bliskości (duzi) i odkrywaniu skarbów kryjących się w naturze (mniejsi).

WARSZTATY DLA DOROSŁYCH

„Więź daje siłę. Wstęp do rodzicielstwa bliskości w teorii i praktyce” zatytułowała swoją część serii prowadząca Maria Hornowska- Stoch, która od 11tu lat wspiera rodziców i dzieci oraz nauczycieli konsultacjami psychologicznymi. W czasie 3 godzinnego spotkania wspólnie zastanawialiśmy się nad tym jak rozumiemy pojęcie więzi, oglądaliśmy swoje przekonania wokół rodzicielstwa, omawialiśmy co zawiera w sobie postać rodzica idealnego i jakie mogą spłynąć na rodzinę korzyści, kiedy odpuścimy sobie ten koncept rodem z powieści science-fiction i zastąpimy go rodzicem wystarczająco dobrym.

Odkrywcze było ćwiczenie w dwójkach, polegające na uważnym słuchaniu rozmówcy przez 5 minut. Jedna osoba mówiła, druga słuchała, potem następowała zamiana. 5 minut ciszy i podążania za rozmówcą w życzliwym towarzyszeniu. 5 minut mówienia kiedy słuchacz nie proponuje rozwiązań, nie przekierowuje toku myślenia na swoje historie, nie przerywa, nie pogania, tylko i aż towarzyszy. (Spróbujcie! ) Zastanawialiśmy się dlaczego czasem trudno dać taką obecność naszym dzieciom, jak „wiedzenie” rodzica może utrudniać, a nawet blokować kontakt z dzieckiem.

Wprowadzona przez Marię treść opowiadająca o strefach regulacji, neurobiologii systemu dowodzenia naszych ciał – układzie nerwowym, wniosła uporządkowanie i jasność w miejsca, które zostawiliśmy z pytaniem „dlaczego czasem to takie trudne?”.

Szukaliśmy sposobów na ładowanie baterii, zauważaliśmy co już robimy w tym kierunku lecz może nieświadomie. Ten wspólnie spędzony czas był jedną ze strategii na wzmocnienie się. W końcu w stadzie siła! ? Ponieważ to pierwsze takie wydarzenie na Podhalu dla rodziców zainteresowanych budowaniem bliskiej, podążającej relacji z dziećmi, mieliśmy okazję się poznać. Taki też był cel naszego spotkania – zobaczyć się nawzajem i usłyszeć, że nie tylko ja doświadczam trudu, że inni miewają podobnie. Och, jaką to bywa ulgą!

Po warsztacie napiliśmy się wspólnie kawy i uzupełniliśmy życiodajny cukier ? Była okazja pośmiać się i skorzystać ze swobodnej atmosfery słonecznego popołudnia, podczas gdy dzieci kończyły wspólną zabawę.

WARSZTATY DLA DZIECI

Podczas warsztatów dla dzieci wybraliśmy się na spacer do lasu gdzie zbieraliśmy do koszy leśne skarby i przy okazji uczyliśmy się, jakich roślin zbierać nie wolno. Nie lada atrakcji dostarczyła nam przeprawa przez potok, z której nie wszyscy wrócili na sucho ? Przyniesione skarby wykorzystaliśmy do zrobienia leśnej biżuterii i zdobienia tkanin naturalnymi barwnikami. Zorganizowaliśmy też polową kuchnię i upiekliśmy ziołowe ciastka, którymi na koniec dzieci poczęstowały rodziców. Ostatnim zadaniem było przygotowanie instrumentów z wykorzystaniem naturalnych elementów i przedmiotów z recyklingu.

Dzięki zajęciom na świeżym powietrzu i prostym zabawom dzieci mogą wzmacniać swoją więź z naturą. Uczyliśmy się jak dzikie rośliny zaprosić do naszej codzienności by stały się pożywieniem, służyły do zabawy i zdobnictwa. Uruchamiając wyobraźnię możemy też troszczyć się o naturę, dbając o środowisko naturalne w otoczeniu którego żyjemy.

Przebywanie na otwartej przestrzeni pozwoliło też dzieciom regulować się. Zadania takie jak krojenie nożem, odmierzanie składników czy nawlekanie koralików wymagały czasem dużej koncentracji. Pomiędzy nimi dzieci chętnie zaspokajały swoją potrzebę ruchu biegając i bawiąc się na trawie i placu by za chwilę w skupieniu wrócić do kolejnych zadań.

To była inspirująca sobota.

Kolejna taka, 4 czerwca. Tym razem skupimy się najbardziej na komunikacji.

Zapraszamy, zapisujcie się!