Relacja z warsztatów 11. czerwca

W sobotę, 11.06 Górska Wioska Edukacyjna zaprosiła małych i dużych do warsztatów w Suchem. Dzieci świętowały dobrodziejstwa płynące z zabawy w błocie, a dorośli spotkali się z dr. Borysem Bińkowskim- edukatorem, tutorem, nauczycielem, autorem książki „Szkoła od nowa”.

WARSZTATY DLA DOROSŁYCH

Tematem było uczenie się. Na czym właściwie polega przyswajanie wiedzy i czy uczenie się to tylko to? Co nam sprzyja, a co nam w tym przeszkadza? Czy faktycznie im później tym gorzej? Zastanawialiśmy się czym jest pamięć i jak działa. Przyglądaliśmy się temu, czym są emocje i jak wpływają na mózg oraz naszą zdolność nabywania nowych i szlifowaniu posiadanych już umiejętności. Mówiliśmy o tym dlaczego emocje są zaraźliwe, jakie pełnią funkcje oraz czy to błąd dzielić je na „dobre” i „złe”? 

To był już trzeci warsztat w ramach wioskowego projektu „Bliżej natury, bliżej siebie”. Od uczestników słyszeliśmy o apetycie na więcej podobnych spotkań warsztatowych i grupowych, bardzo nas to cieszy! Będziemy informować o takich planach, my chcemy więcej. 

Dziękujemy Wam za udział, otwartość i zaangażowanie.

WARSZTATY DLA DZIECI

Dzieci brały udział w warsztatach HURA BŁOTO – zachwyć się błotem.

Spotkanie rozpoczęliśmy kręgiem, podczas którego poznaliśmy swoje imiona i opowiedzieliśmy jak się dzisiaj czujemy. Pierwsza część warsztatów poświęcona była robieniu naturalnych mydełek. Dzieci stworzyły swoje mydełkowe kompozycje wybierając zapach i kolor, oraz dodając naturalne składniki.

Następnie przenieśliśmy się do błotnego salony kosmetycznego, w którym  odkryliśmy, że glina może mieć różny kolor i, że może służyć do ozdabiania ciała. Dzieci namalowały sobie na twarzy i rękach wzorki. Okazało się, że to jest bardzo przyjemne.

Kolejną atrakcją było przygotowanie wielkiej uczty w błotnej kuchni. Dzieci wcieliły się w role kucharzy i tworzyły niesamowite dania: kwietne ciasta, szyszkowe zupy, kotlety pod kwiecistą panierką, babeczki, placki piaskowe, kawę w paru rodzajach. Dziecięca kreatywność zachwycała nas.

Po przygotowaniu uczty, wystąpiliśmy przed kamerami. Dzieci wypowiadały się co przygotowały.

Rozpoznaliśmy ślady dzikich zwierząt i bawiliśmy się w uzupełnianie ich błotem.

Na zakończenie dzieci odebrały swoje mydełka, a zabawa błotem tak ich pochłonęła, że trwała jeszcze ponad godzinę.

Ignaś na koniec powiedział, że to najlepsze warsztaty!

Dziękujemy dzieciom za fantastyczny wspólnie spędzony czas.

***

Ostatnim wydarzeniem w ramach tego projektu jest przykładowy dzień z życia szkoły Górskiej Wioski Edukacyjnej, zaplanowany na wrzesień.