Relacja z warsztatów 4. czerwca

W miniony weekend w ramach projektu „Bliżej siebie, bliżej natury” spotkaliśmy się z rodzicami na warsztacie o empatycznej komunikacji oraz z dziećmi na warsztatach o tematyce górskiej.

WARSZTATY DLA DOROSŁYCH

Prowadząca Anna Lis – mediatorka i trenerka grup wsparcia zaproponowała temat komunikacji, która opiera się na empatii.

Zastanawialiśmy się nad tym co blokuje, a co ułatwia komunikację. Jak to jest, że czasem łapiemy się na cytowaniu własnych rodziców..? Oglądaliśmy czym jest empatia i ćwiczyliśmy słuchanie. Były momenty ciszy w której zatrzymywaliśmy się nad sprawami, nad którymi w codzienności pędzimy, było dzielenie się odkryciami.

Na warsztat zgłosiło się wielu chętnych, a obecni uczestnicy byli ciekawi rozwinięcia tematu, być może przygotujemy dla Was cykl spotkań warsztatowych o empatycznej komunikacji, chcielibyście?

WARSZTATY DLA DZIECI

Dzieci brały udział w warsztatach HURA GÓRA – gór poznawanie.

Spotkanie rozpoczęliśmy kręgiem, podczas którego poznaliśmy swoje imiona i opowiedzieliśmy jak się dzisiaj czujemy. Pierwszym zadaniem, które czekało na dzieci była zabawa w spakowanie plecaka na górską wycieczkę. Dzieci dowiedziały się co warto ze sobą zabrać. Założenie spakowanego plecaka, uświadomiło im dlaczego należy ograniczyć się do tylko tych najpotrzebniejszych rzeczy.

Następnie ruszyliśmy na górską grę terenową, podczas której dzieci dowiedziały się jak wezwać pomoc, co zrobić gdy spotka ich burza i jak staną oko w oko z niedźwiedziem.  Dużo emocji dostarczyła przygoda, podczas której udzieliliśmy pomocy poszkodowanej turystce i wcieliliśmy się w ratowników górskich. Wyzwaniem było zbudowanie noszy i transport „poszkodowanej”.

Swoją twórczą dusze dzieci pokazały podczas projektowania górskiego t-shirtu. W pełnym skupieniu oddawały się malowaniu swojej koszulki, którą zabrały ze sobą do domu. Padły obietnice, że koszulki ubiorą na kolejne warsztaty 🙂

Była również chwila na aktywności fizyczną z wykorzystaniem sprzętu górskiego. Z ogromną zaciętością i radością dzieciaki bawiły się w przeciąganie liny.

Warsztaty zakończyliśmy kręgiem. Dzieci z wdzięcznością opowiedziały o swoich przeżyciach.

Zapraszamy w najbliższą sobotę 11.06 do przyjrzenia się tematowi edukacji leśnej, zaprosiliśmy Borysa Bińkowskiego, edukatora przyrodniczego. Zapisujcie się nadsyłając maila zgłoszeniowego z podaniem planowanej liczby uczestniczących osób dorosłych i dzieci. Do zobaczenia!